Ευρετήριο Άρθρου
ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2011-2012
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2010-2011
Όλες οι Σελίδες

6η Αγωνιστική : Χωρίς να αποδώσουν τα αναμενόμενα οι παίκτες του Μολαϊκού έμειναν στο 0-0 στον αγώνα με ττην Α.Ε. Δήμου Σκάλας που έγινε την Κυριακή στο γήπεδο της Σκάλας. Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλλας σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτου αλλάδεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ που θα της έδινε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι παίκτες της αντίπαλης ομάδας έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία τους έπαιξαν έξυπνα στην άμυνα και με αντεπιθέσεις στα τελευταάι λεπτά προσπάθησαν με τη σειρά τους για τη νίκη.

Τον αγώνα επισκίασε ο τραυματισμός του Οδυσσέα Γραμματικάκη στα τελευταάι λεπτά όταν σε μια διεκδίκηση της μπάλλας τραυματίστηκε στο γόνατο του δεξιού του ποδιού με τις πρώτες εκτιμήσεις των γιατρών να μιλούν για μερική ρήξη του έσω πλάγιου συνδέσμου. Στον Οδυσσέα εύχονται οι συμπάικτες του, οι προπονητές και τα μέλη του Δ.Σ. γρήγορη ανάρωση και επιστροφή κοντά τους.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Σπ. Γεώργας, Διαμαντάκης, Βουλτσίδης, Κότσαλης, Αναστασάκος, Τραϊφόρος (Χατζησιμιώτης), Τζώρτζης, Κοντάκος, Γραμματικάκης (Φάββας).

7η Αγωνιστική: Μολαϊκός - Βοίας Νεάπολης 3-0. Διαμαντάκης Σωτήρης 1-0 στο 30', Παναγιώτης Κοντάκος 2-0 στο 86', Τραϊφόρος Αριστείδης 3-0 στο 88'. Δοκάρι Γεώργας και Κοντάκος.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Σπ. Γεώργας (Αναστασάκος), Κότσαλης,Βουλτσίδης, Φάββας (Ρουμάνης), Τραϊφόρος, Χατζησιμιώτης, Τζώρτζης, Κοντάκος (Μάρκος), Διαμαντάκης

8η Αγωνιστική: Ένωση Περιστερίου Φιλισίου - Μολαϊκός 0-2 . Σπύρος Βουλτσίδης 1-0 με κεφαλιά στο 85', Διαμαντάκης Σωτήρης 2-0 στο 90' με απ' ευθείας φάουλ.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Ρουμάνης), Σπ. Γεώργας , Κότσαλης,Βουλτσίδης (Κουλούρης), Αναστασάκος, Τραϊφόρος (Φάββας), Τζώρτζης, Κοντάκος, Διαμαντάκης

9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Χωρίς να επηρεαστούν ούτε στο ελάχιστο από τον βαρύ αγωνιστικό χώρο και την καταρρακτώδη βροχή που είχε προηγηθεί του αγώνα οι παίκτες του Μολαϊκού κέρδισαν με ιδιαίτερη ευκολία τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στο γήπεδο Μολάων φθάνοντας τις 4 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και ταυτόχρονα αναρριχήθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Παίζοντας δυνατά από την πρώτη στιγμή οι παίκτες του Μολαϊκού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με διαγώνιο σουτ του Σωτήρη Διαμαντάκη. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το 2ο γκολ ξανά με το Σωτήρη Διαμαντάκη ο οποίος εκμμετελεύθηκε διώξιμο των αμυντικών του Κρόνου μετά από χτύπημα κόρνερ και σημάδεψε "δίχτυα" με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το 3-0 δεν άργησε πολύ αφού στο 16o λεπτό ο Γιώργος Αναστασάκος ξεπερνώντας και το εμπόδιο του τερματοφύλακα Γραμματικάκη με πλασέ πέτυχε το τρίτο γκολ του Μολαϊκού. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η μπάλα παιζόταν στο μισό γήπεδο, ο Μολαϊκός δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες χωρίς όμως να πετύχει άλλο γκολ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 52ο λεπτό όταν δυνατό σουτ του Σπύρου Γεώργα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τα υπόλοιπα δύο γκολ του Μολαϊκού στο παιχνίδι πέτυχαν ο Παναγιώτης Κοντάκος με κεφαλιά στο 58' και ο Κλέαρχος Τζώρτζης με πλασέ στο 62'.

Στο παιχνίδι με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο του Μολαϊκού ο προπονητής Κώστας Νικολακάκης που επέστρεψε στους πρωταθλητές Λακωνίας μετά από 2,5 χρόνια.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Ρουμάνης (Κουλούρης), Διαμαντάκης, Βουλτσίδης (Τοπάλι), Κότσαλης, Σπ. Γεώργας, Τραϊφόρος (Φάββας), Τζώρτζης, Κοντάκος, Αναστασάκος.

10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Επηρεασμένοι από τον κακό αγωνιστικό χώρο και τις μικρές διαστάσεις του γηπέδου του Καστορείου οι παίκτες του Μολαϊκού ηττήθηκαν με το βαρύ 0-3 από την Α.Ε. Δήμου Πελλάνας παρ' ότι τους δόθηκε τέσσερις φορές η ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ καθώς στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα έχασαν μοναδικές ευκαιρίες με τους Τζώρτζη και Διαμαντάκη. Τα τρία γκολ των γηπεδούχων επετέυχθησαν με πανομοιότυπο τρόπο αφού προήλθαν από ισάριθμα χτυπήματα κόρνερ και κεφαλιές. Το 1-0 έγινε στο 33' από το Δημήτρη Κοτσάμπαση, το 2-0 στο 38' από το Σταύρο Γεωργαντά και το 3-0 στο 67' ξανά από το Δημήτρη Κοτσάμπαση.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Ρουμάνης), Διαμαντάκης, Βουλτσίδης, Κότσαλης, Σπ. Γεώργας, Τραϊφόρος (Φάββας), Τζώρτζης, Κοντάκος, Αναστασάκος.

11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Τελικά οι ποδοσφαιριστές του Μολαϊκού επιβεβαίωσαν τους "φίλους" της ομάδας που την προηγούμενη εβδομάδα είχαν προβλέψει ότι στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Γυθείου θα "έπεφτε" τεσσάρα (άσχετο αν οι προβλέψεις μιλούσαν για 4 γκολ που θα πετύχαιναν οι παίκτες της ομάδας του Γυθείου) και πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση κέρδισαν τον πρώτο της βαθμολογίας του φετινού πρωταθλήματος με 4-2. Παίζοντας από το πρώτο λεπτό με πάθος και κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες στο κέντρο οι παίκτες του Μολαϊκού έδειξαν από νωρίς ότι δεν θα άφηναν με τίποτα να χαθεί αυτό το παιχνίδι. Ο χορός των γκολ ξεκίνησε 34ο λεπτό. Ο Παναγιώτης Κοντάκος βρήκε με σέντρα το Σωτήρη Διαμαντάκη μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού Γυθείου κοντά στη γραμμή του άουτ κι αυτός με ένα εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα Κιοσσέ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακό Γυθείου δημιούργησε δύο ευκαιρίες για γκολ όμως ο Κώστας Φιφλής με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του. Μετά από τρία συνεχόμενα χτυπήματα κόρνερ στο 42ο λεπτό ο Λεωνίδας Λιακάκος εκμεταλλεύθηκε αδράνεια της άμυνας και ισοφάρισε σε 1-1. Περίπου 5 λεπτά έμεναν για το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες του Μολαϊκού κατάφεραν να πιέσουν ασφυκτικά τον αντίπαλο και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στο επόμενο λεπτό από την ισοφάριση σουτ του Παναγιώτη Κοντάκου μέσα από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γυθειου και στο 44' ο Τάσος Ζώταλης πήρε τη μπάλλα από τη γραμμή του κέντρου διέσχισε όλη τη δεξιά πλευρά με σέντρα απέναντι βρήκε τον Κλέαρχο Τζώρτζη ο οποίος γύρισε παράλληλα στο τέρμα τη μπάλλα και ο επερχόμενος Παναγιώτης Κοντάκος με πλασσέ την έστειλε στο βάθος της εστίας κάνοντας το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στον αγωνιστικό χώρο και την εξέδρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μολαϊκός ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Με το πόδι στο γκάζι δηλαδή, παίζοντας δυνατά και δημιουργώντας απανωτές ευκαιρίες. Πριν περάσουν τρία λεπτά σε κόρνερ του Σπύρου Γεώργα ο Σπύρος Βουλτσίδης έγινε κάτοχος της μπάλλας στο πίσω δοκάρι της εστίας του Κιοσσέ, τη γύρισε προς το σημείο του πέναλτι και ο Άρης Τραϊφόρος με προβολή την έστειλε για τρίτη φορά στα δίχτυα του Ολυμπιακού Γυθείου. Στη συνέχεια η ομάδα του Μολαϊκού απειλήθηκε μόνο σε δύο περιπτώσεις αλλά οι επιθετικοί των φιλοξενουμένων ήταν άστοχοι.

Στο 75ο λεπτό αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Πλεμμένος του Ολυμπιακού Γυθείου

Στο 83ο λεπτό ηταν η σειρά του Κλέαρχου Τζώρτζη να σκοράρει.  Με κεφαλιά μετά από χτύπημα κόρνερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης αποβλήθηκαν οι Κότσαλης και Αναστασάκος από το Μολαϊκό και Μπουρελάκος από τον Ολυμπιακό Γυθείου. Το τελικό 4-2 σημειώθηκε στην εκπνοή του αγώνα από το Λεωνίδα Λυμπερόπουλο.

Οι παίκτες, οι προπονητές και το διοικητικό συμβούλιο του Μολαϊκού εύχονται περαστικά στον Παναγιώτη Δασκαλάκη του Ολυμπιακού Γυθείου που τραυματίστηκε στο 12ο λεπτό του αγώνα και αποχώρησε από το γήπεδο με ασθενοφόρο για το Νοσοκομείο Μολάων.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης, Διαμαντάκης (Φάββας), Βουλτσίδης, Κότσαλης, Σπ. Γεώργας, Τραϊφόρος (Ρουμάνης), Τζώρτζης, Κοντάκος (Γραμματικάκης), Αναστασάκος.

12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Με το "φτωχό" 1-0 κέρδισε ο Μολαϊκός τον Απόλλωνα Ξηροκαμπίου στους Μολάους παίζοντας αρκετά καλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά κινδύνευσε στα τλευταία λεπτά να δεχθεί την ισοφάριση αφού οι φιλοξενούμενοι έγιναν επικίνδυνοι και πίεσαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε στο 37ο λεπτό ο Σωτήρης Διαμαν΄τακης με δυνατό σουτ μετά από χτύπημα κόρνερ. Στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Μολαϊκός θα μπορούσε να είχε ¨κλειδώσει" τη νίκη αλλά τόσο ο Παναγιώτης Κοντάκος όσο και ο Σωτήρης Διαμαντάκης που βρέθηκαν απέναντι στον τερατοφύλακα Χατζηπετράκο εντελώς μόνοι αστόχησαν από πολύ καλή θέση.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης, Τοπάλι, Σπ. Γεώργας, Ρουμάνης (Κουλούρης), Κοντάκος (Σκουρτάϊ), Τραϊφόρος , Τζώρτζης, Φάββας (Γραμματικάκης), Διαμαντάκης.

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Παίζοντας ακριβώς όπως θα έπρεπε σε ένα εκτός έδρας ντέρμπι, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ο Μολαϊκός κέρδισε το Λεωνίδα Γλυκόβρυσης και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά του από τον πρώτο της βαθμολογίας Ολυμπιακό Γυθείου στο φινάλε του πρώτου γύρου.

diamaΠαίζοντας έξυπνα και πιέζοντας τον αντίπαλο έξω από την περιοχή του ο Μολαϊκός δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ του Σωτήρη Διαμαντάκη έξω από τη μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Τάσου Ζώταλη. Το 2-0 δεν άργησε πολύ αφού οι πάικτες της ομάδας μας συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και να δημιουργούν ευκαιρίες με τον Κοντάκο το Τζώρτζη και το Διαμαντάκη που βρέθηκαν σε πολύ καλή ημέρα. Στο 33ο λεπτό ο Κλέαρχος Τζώρτζης μετά από ατομική ενέργεια στη γραμμή σχεδόν του άουτ από αριστερά γύρισε τη μπάλλα παράλληλα στην εστία του τερματοφύλακα Μπέμπη και ο Σωτήρης Διαμαντάκης δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει με πλασέ το δείκτη του σκορ στο 0-2. Λίγα λεπτά πριν οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με 10 παίκτες όταν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Θεόδωρος Χριστακάκος που ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή τον Κλέαρχο Τζώρτζη που έμπαινε μόνος για να πετύχει το 2ο γκολ του Μολαϊκού.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λιγνού που καταλόγισε ο διαιτητής Αλειφερόπουλος σε χέρι του Κλέαρχου Τζώρτζη και πίεσαν για την ισοφάριση στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς όμως να δημιουργήσουν κλασσική ευκαιρία για γκολ.

grammatikakhs odysseasΣτο 63ο λεπτό ο Οδυσσέας Γραμματικάκης με όμορφη ατομική ενέργεια και διαγώνιο πλασέ πέτυχε το τρίτο γκολ του Μολαϊκού και στα υπόλοιπα 27 λεπτά του αγώνα μόνο από αστοχία και υπερβολική σιγουριά των επιθετικών του Μολαϊκού το σκορ δεν μεγάλωσε.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Φάββας), Τοπάλι, Βουλτσίδης, Σπ. Γεώργας, Κοντάκος (Ρουμάνης) , Τραϊφόρος (Περδίκης), Τζώρτζης,  Γραμματικάκης, Διαμαντάκης.

14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Με εξαίρεση τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα που ο Μολαϊκός δύο φορές κινδύνεψε να βρεθεί πίσω στο σκορ οι παίκτες της ομάδας μας ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους στον αγωνιστικό χώρο και πιάνοντας κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση πήραν τη νίκη με 2-0 και πρόσθεσαν τρεις ακόμη πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για την πρώτη θέση.
Στο 10ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Σπύρος Γεώργας δίνοντας τη θέση του στον Άρη Τραϊφόρο και στο 20ο λεπτό ο Κλέαρχος klearxosΤζώρτζης άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ από το σημείο του πέναλτι όταν μετά από χτύπημα φάουλ του Διαμαντάκη ο Στέλλιος Κότσαλης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλλα στο δοκάρι της εστίας του Παπαμάρκου. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου είχε τον έλεγχο του αγώνα προσπάθησε για το 2-0 αλλά οι όποιες προσπάθειες των επιθετικών δεν καρποφόρησαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα ο Μολαϊκός δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες για γκολ με τους Γραμματικάκη, Κοντάκο, Διαμαντάκη και το 2-0 ήρθε στο 80ο λεπτό όταν με διπλή προσπάθεια ο Παναγιώτης kontakosΚοντάκος νίκησε με δυνατό σουτ τον τερματοφύλακα του Λεωνίδα Σπάρτης ο οποίος σε τουλάχιστον τέσσερις φάσεις λίγο νωρίτερα είχε αποτρέψει το δεύτερο γκολ.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Φάββας), Αναστασάκος, Βουλτσίδης, Σπ. Γεώργας (Τραϊφόρος), Κοντάκος, Κότσαλης , Τζώρτζης,  Γραμματικάκης, Διαμαντάκης (Ρουμάνης).

15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Πιάνοντας την καλύτερη φετινή τους απόδοση οι παίκτες του Μολαϊκού από το πρώτο λεπτό έδειξαν τις διαθέσεις τους, στο παιχνίδι με τον Α.Ο. Λογγάστρας που έγινε στο Ενωσιακό στη 1 το μεσημέρι, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 26ο λεπτό ο Οδυσσέας Γραμματικάκης με δυνατό σουτ ξεκίνησε το χορό των γκολ και δύο λεπτά μετά ο Κλέαρχος Τζώρτζης "έγραψε" το 2-0 με ένα γκολ που προήλθε από άψογη συνεργασία πέντε παικτών και χειροκροτήθηκε από όλους όσους βρίσκονταν εκείνη τη στιγμή στο γήπεδο. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 0-3 αφού ο Παναγιώτης Κοντάκος πήρε τη σκυτάλη στο 43ο λεπτό και πέτυχε το πρώτο του γκολ στο παιχνίδι.

ody kleos panos

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ξέφρενος ρυθμός των παικτών του Μολαϊκού αντί να μειωθεί, αυξήθηκε και στο 51' ξανά ο Κλέαρχος Τζώρτζης π'ετυχε γκολ για να γίνει το 0-4. Στο 57' ο Παναγιώτης Κοντάκος έκανε τα γκολ του Μολαϊκού 5 και στο 62' ο Παναγιώτης Αλεξόπουλος μείωσε για τους γηπεδούχους σε 1-5.  Ο σκόρερ του πρώτου γκολ Οδυσσέας Γραμματικάκης τρία λεπτά μετά πέτυχε το 1-6 και ο Παναγιώτης Κοντάκος στο 77' κάνοντας χατ τρικ εκτόξευσε το σκορ στο 1-7. Το τελικό 2-7 διαμορφώθηκε στο 87' από το Βασίλη Ναλπαντιαν.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Φάββας), Αναστασάκος, Βουλτσίδης, Τραϊφόρος (Τοπάλι), Κοντάκος, Κότσαλης , Τζώρτζης,  Γραμματικάκης, Διαμαντάκης (Ρουμάνης).

16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Ερχόμενοι με φόρα από τη μεγάλη σε έκταση νίκη στον αγώνα με τον Α.Ο. Λογγάστρας οι πάικτες του Μολαϊκού πρόσφεραν για μία ακόμη Κυριακή σκορ και θέαμα πιάνοντας το γνωστό ξέφρενο ρυθμό κατά διαστήματα. Στο πρώτο ημίχρονο με κόντρα τον πολύ δυνατό αέρα που φυσούσε στο γήπεδο των Μολάων, ο Μολαϊκός πήρε την πρωτοβουλία από το ξεκίνημα, πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες με τους Βουλτσίδη, Κοντάκο, Γραμματικάκη και προηγήθηκε στο σκορ στο 23ο λεπτό όταν μετά από χτύπημα κόρνερ ο Στέλλιος Κότσαλης πήδηξε ψηλότερα από συμπαίκτες και αντιπάλους, "κάρφωσε" τη μπάλλα προς το τέρμα και ο Σπύρος Βουλτσίδης από πολύ κοντά απλώς σιγούρεψε το βέβαιο γκολ. Με 1-0 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο και με την έναρξη του δευτέρου, έχοντας τον άνεμο ευνοϊκό οι παίκτες της ομάδας μας ξεκίνησαν την προσπάθεια για το δεύτερο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος και θα εξασφάλιζε τη νίκη. Με καλή κυκλοφορία αλλά λίγες ευκαιρίες για γκολ φθάσαμε στο 64ο λεπτό όπου ο Κλέαρχος Τζώρτζης βρέθηκε μόνος αριστερά λίγο έξω από τη μικρή περιοχή του τερματοφύλακα Συριανού και με ένα σουτ κεραυνό πέτυχε το 2-0. Με το γκολ αυτό ξεκίνησε η δημιουργία συνεχόμενων ευκαιριών και δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Κλέαρχος Τζώρτζης με κοντινό δυνατό σουτ ανέβασε το σκορ στο 3-0.

fiflhsΤο 4-0 έγινε στο 78ο λεπτό με ένα γκολ από τα πιο παράξενα και ασυνήθιστα που μπαίνουν στα ποδοσφαιρικά γήπεδα. Ο τερματοφύλακας του Μολαϊκού Κώστας Φιφλής πιάνοντας τη μπάλλα μετά από ασθενές σουτ αντιπάλου έδωσε γρήγορη συνέχεια στο παιχνίδι με δυνατό βολέ. Μετά το πρώτο σκάσιμο της μπάλλας ο Οδυσσέας Γραμματικάκης και ο Παναγιώτης Κοντάκος που είχαν φύγει στην αντεπίθεση προσπάθησαν να την προλάβουν και να πετύχουν γκολ, ο τερματοφύλακας του Αστέρα Βλαχιώτη βγήκε μερικά μέτρα από την εστία του για να προλάβει τους δύο επιθετικούς, η μπάλλα έσκασε ξανά, πέρασε από πάνω του και κατέληξε απ' ευθείας από το βολέ του Κώστα Φιφλή στα δίχτυα. δειτε από εδώ το γκολ του Κώστα στο youtube

Το τελικό 5-0 γράφτηκε στο 88ο λεπτό με ένα εξίσου εντυπωσιακό γκολ. Μετά από χτύπημα φάουλ ο Σπύρος Βουλτσίδης πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής κι ενώ μπορούσε να πετύχει γκολ προτίμησε να τη γυρίσει προς τον Οδυσσέα Γραμματικάκη και αυτός με εναέριο πλάγιο σουτ πέτυχε το τελευταίο γκολ του αγώνα.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Τραϊφόρος), Αναστασάκος, Βουλτσίδης, Γεώργας (Τοπάλι), Κοντάκος, Κότσαλης , Τζώρτζης,  Γραμματικάκης, Διαμαντάκης (Φάββας).

17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Γλυκιά εκδίκηση για τη μοναδική ήττα στην έδρα του στο παιχνίδι του πρώτου γύρου πήρε ο Μολαϊκός την Κυριακή στο γήπεδο της Σπάρτης κερδίζοντας την Α.Ε. Σπάρτης με 2-1. Μπαίνοντας δυνατά και αποφασιστικά οι παίκτες της ομάδας μας στο γήπεδο, αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 3ο λεπτό ο Παναγιώτης Κοντάκος μετά από κάθετη μπαλλιά του Σωτήρη Διαμαντάκη πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα Μακρή και έστειλε ψηλοκρεμαστά τη μπάλλα τα δίχτυα και στο 8ο λεπτό ξανά ο Παναγιώτης Κοντάκος μετά από νέα κάθετη πάσα του Κλέαρχου Τζώρτζη πλάσαρε στη γωνία εύστοχα για να δώσει το προβάδισμα με 2-0 στο Μολαίκό.

kontakosΑκολούθησαν δυνατές μάχες στο χώρο του κέντρου, μία αναγκαστική αλλαγή στο 30ο λεπτό όταν ο Σπύρος Γεώργας έφυγε για το Νοσοκομείο με αιμοραγία στο πόδι μετά από "σκαριά" αντιπάλου (του τοποθετήθηκαν τρία ράμματα κάτω από το γόνατο), ένα τρίτο γκολ του Σωτήρη Διαμαντάκη που ακύρωσε ως οφσαϊντ ο βοηθός διαιτητή Ατσαβές και μία ευκαιρία για τη Σπάρτη με τον Σπυρόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μολαϊκός μπήκε με τον ίδιο ρυθμό που ξεκίνησε τον αγώνα πίεσε ασφυκτικά τη Σπάρτη και στο 48ο λεπτό από γύρισμα του Ζώταλη στην περιοχή το δυνατό πλασέ του Οδυσσέα Γραμματικάκη απέκρουσε λίγο πριν περάσει τη γραμμή ο Μακρής. Δύο λεπτά μετά οι παίκτες του Μολαίκού έκλεψαν ξανά τη μπάλλα έξω από την περιοχή της Σπάρτης ο Οδυσσέας Γραμματικάκης βρέθηκε απένατνι από τον τερματοφύλακα αλλά βιάστηκε να πλασάρει και η μπάλλα κατέληξε άουτ. Ακολούθησαν κι άλλες ευκαιρίες με τους Κοντάκο, Γραμματικάκη, Ζώταλη και Αναστασάκο ώσπου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα σε μια βαθειά μπαλλιά στα καρέ του Μολαϊκού ο τερματοφύλακας του Μολαίκού προσπαθώντας να πιάσει τη μπάλλα στον αέρα δέχθηκε μαρκάρισμα από δύο παίκτες της Σπάρτης, τον Καπερώνη και το Μάντη, ο διαιτητής δεν σφύριξε το φάουλ και ότνα η μπάλλα έπεσε στο έδαφος ο Μάντης από κοντά πέτυχε το γκολ για να διαμορφώσει το τελικό 1-2.

Από τον αγώνα αποχώρησαν τραυματίες, μετά από σκληρά μαρκαρίσματα αντιπάλων, οι Γεώργας, Κοντάκος, Γραμματικάκης, Αναστασάκος και Ζώταλης η συμμετοχή των οποίων στο επόμενο παιχνίδι κρίνεται εξαιρετικά αμφίβολη.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Τοπάλι, Αναστασάκος, Βουλτσίδης, Γεώργας (Τραϊφόρος), Κοντάκος (Φάββας), Κότσαλης , Τζώρτζης,  Γραμματικάκης (Ρουμάνης), Διαμαντάκης.

18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Άσχημη εμφάνιση και απωλεια βαθών στους Μολάους μετά από πολύ καιρό από την αξιόμαχη ομάδα της Άμιλλας Αγίου Ιωάννη. 0-0 το τελικό αποτέλεσμα και καλύτερη ευκαιρία για την ομάδα μας το δοκάρι του Παναγιώτη Κοντάκου στο 72ο λεπτό.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Παναρίτης, Ζώταλης, Τοπάλι (Χατζησιμιώτης), Κότσαλης, Βουλτσίδης, Ρουμάνης (Αναστασάκος), Γραμματικάκης, Κοντάκος (Φάββας), Γεώργας, Τζώρτζης, Διαμαντάκης.

19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Μολαϊκός δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Α.Ε. Δήμου Σκάλας νικώντας με 3-1 στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Μολάων για τη 19η Αγωνιστική. Μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι οι παίκτες της ομάδας μας πέτυχαν το 1-0 στο 12ο λεπτό όταν από προσπάθεια του Τζώρτζη ο τερματοφύλακας Χριστάκος απέκρουσε ασθενώς τη μπάλλα και ο Παναγιώτης κοντάκος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

kotsalhs stΔέκα λεπτά μετά ο Στέλλιος Κότσαλης με κεφαλιά έκανε το 2-0 και στο 43 μετά από συρτό κόρνερ πάσα του Διαμαντάκη ο Δημήτρης Ρουμάνης με δυνατό σουτ έστειλε τις δύο ομάδας στα αποδυτήρια με το δείκτη του σκορ στο 3-0.

roumanhsΣτο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του Μολαϊκού έπεσε, οι ευκαιρίες που δημιούργησε για να πετύχει κι άλλο γκολ ήταν λίγες και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με καφαλιά του Στράτη Καραμίχα στο 67ο λεπτό μετά από χτύπημα φάουλ του Γιάννη Χριστάκου.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης, Αναστασάκος, Ρουμάνης, Γεώργας , Κοντάκος , Κότσαλης , Τζώρτζης (Τραϊφόρος) (Φάββας),  Γραμματικάκης, Διαμαντάκης.

20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι παίκτες του Μολαϊκού "καθάρισαν" τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο αφού πέτυχαν πέντε γκολ !!!!!, το ένα καλύτερο από το άλλο, πιάνοντας εντυπωσιακή απόδοση.

Στο 4ο λεπτό ο Σωτήρης Διαμαντάκης μετά από αστραπιαία εναλλαγή της μπάλλας μεταξύ τεσσάρων παικτών εξαπέλυσε ένα δυνατο σουτ από 25 περίπου μέτρα και έστειλε τη μπάλλα στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα του Βοία Πολυχρόνη Δρίβα για το 1-0. Δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το 10ο λεπτό της συνάντησης ο Κλέαρχος Τζώρτζης πήρε πλάγια αριστερά της μπάλλα, προσπέρασε στο σπριντ τον προσωπικό του αντίπαλο και όταν έφθασε λίγο έξω από την μικρή περιοχή με συρτό διαγώνιο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Δύο λεπτά μετά, στο 12', νέος εντυπωσιακός συνδυασμός των επιθετικών του Μολικού που έκρυψε τη μπάλλα από τους αντιπάλους, κεφαλιά του Οδυσσέα Γραμματικάκη και 0-3 πριν τη συμολήρωση του πρώτου 15λέπτου της συνάντησης. Πατώντας συνεχώς γκάζι οι παίκτες του Μολαϊκού συνέχισαν το βομβαρδισμό της εστίας του Βοία και στο 20ο λεπτό ο Τάσος Ζώταλης πέτυχε το 4ο γκολ στον αγώνα και πρώτο δικό του για φέτος. Το επιθετικό κρεσέντο δεν σταμάτησε ούτε στο 0-4 και στο 43' ο Οδυσσέας Γραμματικάκης με κοντινό πλασέ έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 5 γκολ διαφορά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός όπως ήταν φυσιολογικό έπεσε, στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν και οι Περδίκης, Νίκος Σκριβάνος και Φάββας για να πάρουν λεπτά συμμετοχής και το ματς τελείωσε με 1-5 αφού στο 76' λεπτό ο Αριστείδης Τσιχουρίδης με μακρυνό χτύπημα φάουλ και με τη βοήθεια του αέρα πέτυχε το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Τοπάλι, Χατζησιμιώτης (Ν. Σκριβάνος), Γεώργας, Ρουμάνη,Αναστασάκος, Γραμματικάκης, Κοντάκος, Τζώρτζης (Φάββας), Διαμαντάκης (Περδίκης).

21η Αγωνιστική: Μολαϊκός - Ένωση Περιστερίου Φιλισίου 2-1 . Κακή εμφάνιση παρ' ότι ο Μολαϊκός προηγήθηκε στο 1ο λεπτό με τον Παναγιώτη Κοντάκο. Φλύαρος στη συνέχεια χωρίς πολλές ευκαιρίες, ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 62ο λεπτό με γκολ του Νίκου Τζαμουρή και πήρε τη νίκη με γκολ του Σωτήρη Διαμαντάκη στο 80ο λεπτό.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Κότσαλης), Τοπάλι, Ρουμάνης (Τραϊφόρος), Αναστασάκος,Γραμματικάκης, Κοντάκος, Γεώργας, Τζώρτζης, Διαμαντάκης

22η Αγωνιστική: Παίζοντας γρήγορα και εντυπωσικά κατά διαστήματα οι παίκτες του Μολαϊκού πέρασαν με χαρακτηριστική ευκολία από μία ακόμη δύσκολη έδρα με το ευρύ 4-0 πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Οδυσσέας Γραμματικάκης με ψηλοκρεμαστό σουτ μέσα από μεγάλη περιοχή του Γιάννη Γραμματικάκη, τερματοφύλακα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου. Στο 30ο λεπτό μετά από δυνατό σουτ του Κλέαρχου Τζώρτζη και απόκρουση του τερματοφύλακα του Κρόνου ο Παναγιώτης Κοντάκος με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλλα για δεύτερη φορά στο βάθος της εστίας πραγματοποιώντας το 0-2. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, το ημίχρονο έληξε με αυτό το σκορ και το δεύτερο ξεκίνησε με συνεχή πίεση και πάλι από πλευράς Μολαϊκού. Αφού πρώτα χάθηκαν ευκαιρίες με τους Τζώρτζη, Γραμματικάκη και Διαμαντάκη, ο Κλέαρχος Τζώρτζης στο 58', μετά από αστραπιαίο συνδυασμό Γραμματικάκη - Κοντάκου και γύρισμα του τελευταίου παράλληλα στο τέρμα, με κοντινό πλασέ σημείωσε το τρίτο γκολ του Μολαϊκού.  Είκοσι λεπτά μετά ήρθε η σειρά του Τάσου Ζώταλη να γραφτεί στους σκόρερς του παιχνιδιού όταν με ατομική προσπάθεια και διείσδηση στην περιοχή από δεξιά έκανε μία σέντρα - σουτ, ξεγέλασε τον Γραμματικάκη και σημείωσε το δεύτερο φετινό του γκολ.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ: Φιφλής, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Τραϊφόρος), Βουλτσίδης, Κότσαλης, Γεώργας, Ρουμάνη, Γραμματικάκης (Φάββας), Κοντάκος, Τζώρτζης, Διαμαντάκης (Αναστασάκος).

Τελευταία Ενημέρωση (Τετάρτη, 16 Οκτώβριος 2013 14:12)